Kroměříž kertjei és kastélya - Csehország
Cseh körtúra 1.rész
1998-ban került a világörökségi listára Csehország lenyűgöző virágos kertje, amely az egyik legszebb Európában. Nem véletlenül választották 1997-ben a legszebb cseh történelmi városnak. A könnyen bejárható, bájos Morva folyó melletti városka barátságosan hivogatja a turistákat, hogy feldezhessék az érseki palotát, a palotakertet, virágoskertet, és a többi látnivalót. Akár egy nap alatt is végigjárható, ami tökeletessé teszi egy nyugodt nap eltöltéséhez, mégis sok látnivalóval és tartalommal. A kertek magával ragadóak és egészen egyediek.
Főbb látnivalók:
- Érseki palota
- Virágoskert
- Kastélypark
- Főtér
Hasznos linkek:
http://whc.unesco.org/en/list/860
https://hu.wikipedia.org/wiki/Krom%C4%9B%C5%99%C3%AD%C5%BE
https://hu.wikipedia.org/wiki/Csehorsz%C3%A1g_vil%C3%A1g%C3%B6r%C3%B6ks%C3%A9gi_helysz%C3%ADnei
http://nemcsakpraga.blogspot.hu/2014/09/libosad-kromeriz-viragos-kertje.html
http://www.kromeriz.eu/en/ ( az egyik legjobb oldal a legtöbb infóval, brosúrákkal)
Csehország sokkal közelebb van, mint gondolnánk. Mindössze 2 és negyed óra alatt el lehet jutni Mosonmagyaróvárról Kroměřížbe végig autópályán, aminek sokat javult a minősége, főleg a cseh oldalon. Szlovákiában ( https://utazom.com/szlovak-autopalya-matrica ; ) és Csehországban is matricás (http://www.csehorszag.autopalyan.hu/) rendszer van. Míg a szlovák autópálya matrica megvásárlás neten keresztül lehetséges (legpraktikusabb is egyben (https://www.eznamka.sk/selfcare/home/), addig Mosonmagyaróvárott benzinkútaknál is megvehető a cseh matrica. Amúgy szerintem Brno a legideálisabb város egy csillagtúrához, amellyel fel lehet fedezni a cseh világörökségek nagy részét.
Várostérkép:
Mi a főtéren parkoltunk le (parkolóóra van, díjat kell fizetni, pontos infók itt: (http://www.mojekromeriz.cz/en/magazine/article/parking-in-kromeriz) és onnan mentünk az érseki palotához. Többféle túrából lehet választani. Nagyon jól átlátható a weboldal az opciókkal, több nyelven (https://www.zamek-kromeriz.cz/en). Külön belépőjegy van a barokk stílusú palotában található termekhez (90 perces túra, fotózni nem lehet), virágoskerthez (a város másik részén van!), képtárba, Sala Terrenahoz (elég behatárolt a nyitvatartása), kastélykönyvtárhoz és a toronyba. Illetve ezek kombinációjához. Természetesen mi az UNESCO jegyet vásároltuk, ami a kastélyba, a virágoskertbe és a toronyba szólt. Érdemes ránézni az oldalra, ha főszezonban megyünk és biztosra akarunk menni, de nekem úgy tűnt nem muszáj előre megvenni a jegyet. Akit viszont a művészetek érdekelnek, választhatja az "Artis" jegyet, ami a képgalériába, a modern galériába, püspöki pénzverdébe és a virágoskertbe szól.
Először a kastély túrán vettünk részt, ahol 90 percen keresztül mutatták be a palota termeit. Legnagyobb örömünkre magyar nyelvű szöveget adnak (ez amúgy Csehországban jellemző). Érdemes elkérni. Sajnos fotózni nem lehet és a hivatalos oldalon sincsenek képek (mondjuk magánvélemény, de ezt sosem fogom megérteni, miért is nem lehet). A harmincéves háború után épített korai barokk stílusú palota még magán viseli, hogy eredetileg várként épült. A termek tényleg nagyon szépek. A legszebb a cár terme, amely a legnagyobb terem a maga 40X18 méterével és 16 méteres belmagasságával. A kristálycsillárok, falikarok és stukkók teszik igazán széppé. Emellett még érdemes megemlíteni a vadász, a trón, az üléstermet, valamint a kastélykönyvtárat. A képtárat is érdemes megnézni, de ezt most mi kihagytuk.
Utána felmásztunk a 84 méter magas torony mind a 206 lépcsőfokát (amúgy ne riasszon el senkit, mert nem megerőltető), ahonnan szép kilátás volt a főtérre és az angolparkra.
A szállás elfoglalása után pedig elsétáltunk a virágoskertbe (Květná zahrada, eredeti nevén Libosad). Az egész városban elég sok térkép van és járdán is jelölve van az útvonal. A II. Karel Lichtenstein – Castelkorn püspök megrendelésére Filiberto Lucchese, majd annak halála után Giovanni Pietro Tencalla kertépítészek tervei alapján 1665 és 1675 között építteték a kertet (az akkortájt még álló városfalakon túl). Később Pavel Janák ugyan kisebb-nagyobb módosításokat végzett el, de mindezek nem sértették meg a kert eredetiségét. A 16 hektáron elhelyezkedő park több épület és precízen, mértanilag megtervezett és kialakított részekből áll.
Az első helység, ahová belépünk az az ún. Holland Kert, ahol több mint 20.000 hagymás növényt nevelnek, de előtte érdemes megismerkedni a kert történetével. Innen a Narancskertbe jutunk, ahol pálmafák fogadják a látogatókat.
Balra folytatva az utunkant érdemes felkeresni a madárházat, a pisztrángos tavat és a nyúldombot.
Visszafelé kanyarodva sétáljunk el a kert közepén lévő az 1666 – 1668 között épült freskókkal és szobrokkal gazdagon díszített Rotundához. Előtte viszont senki ne csaljon a labirintusban. A nyolcszög alaprajzú épület központi csarnokát egy hatalmas kupola fedi, amelynek a középpontjában egy Foucault-inga leng.
Végül szerintem a kert legszebb részéhez jutunk el, ami a Rotunda és a Kolonád közti rész. A Kolonád 244 méter hosszú, melynek árkádsora alatt 44 görög és római mitológia ihlette szobor látható.
A tetejére fel lehet menni, ahonnan rá lehet látni a pompás kertre, amelyet nem lehet összetéveszteni semmivel, annyira egyedi.
A Virágoskert után visszatértünk és az angolparkban tettünk egy nagy sétát. A 64 hektáron elterülő barokk stílusú kertet a XIX. században építették ki, amit tavak, patakok és kisebb épületek tesznek teljessé. Ingyenesen látogatható. Egy kicsi állatkert és madárház is van.
Tökéletes rávezetése volt a cseh túránkra. Egyben pedig nekem nagyon pozitív benyomást keltett a városka. Szerintem pompás hely, amit érdemes meglátogatni, csak ajánlani tudom. Ráadásul 2017 a barokk éve Csehországban és szeptember elején megrendezik a Hortus Magicus nevezetű barokk fesztivált.
A következő úticél Litomyšl kastély.