Fagus-művek Alfeldben - Németország
Ha valaki ellátogat a szászországi Alfeldben lévő Walter Gropius által tervezett 10 épületből álló cipőgyár-komplexumba, felteszi a kérdést: miért lehet ez egyáltalán olyan nagy dolog, amitől felveszi a versenyt mondjuk a pisai ferde toronnyal és a kínai nagy fallal? Sokáig viaskodtam én is ezzel és a mai napig sem jutottam dűlőre! Viszont akkor járjuk körbe ezt a témát, hogy miért lehet világörökség az alfeldi Fagus gyár 2011 óta.
http://whc.unesco.org/en/list/1368
http://www.fagus-werk.com/ - hivatalos oldal
http://mult-kor.hu/cikk.php?id=5746 - Walter Gropius és a Bauhaus
https://hu.wikipedia.org/wiki/Walter_Gropius
http://hg.hu/cikkek/varos/12259-vilagorokseg-lett-a-vilag-leghiresebb-kaptafagyara
Ahhoz, hogy jobban megértsük, először meg kell ismernünk Walter Gropiust és az ő munkásságát. Röviden: Walter Gropius Weimarban 1919-ben megalapította a Bauhaus nevű tervezőiskolát, ezzel pedig egy építészeti stílust. (A Bauhausról infók ITT). Előtte már a Fagus-művek építésénél 1910 körül, a korai munkásságában megjelentek a későbbiekben jellemző jegyek, sőt, mondhatni, hogy megalkotta a modern ipari építészet megannyi elemét, mint a sarkokon átforduló üveg sávablakok, az épület tömegkezelése, a tiszta, átlátható alaprajz és a funkcionalizmus. Szóval a XX.század elején egy olyan gyárat építettek, amely megelőzte korát és a későbbiekben pedig mintának szolgált. Ahogy az UNESCO honlapján is megtalálható: „az európai és észak-amerikai modern építészet mérföldköveként” jellemzi az épületkomplexumot. Az, hogy 1911-ben üveg és acélszerkezetet használtak, a lapostető és az üveg függönyfal miatt később évtizedeken keresztül a modern építészet első példájaként emlegették, az akkor vadonatúj építési stílusnak felelt meg, manapság nekünk annyira egyértelmű és mindennapos. Emellett a munkakörülmények humanizálása is fontos szerephez jutott az épülettel, mert teljesen megváltozott a korábbi gyárakhoz képest. A sötét, ablaktalan gyárak helyett világos, napfényes helyen lehetett dolgozni.
A gyár 1946 óta építészeti műemlék. Az egész üzemet 1982 és 2002 között teljes egészében helyreállították, és most jobb állapotban van, mint valaha. A gyár neve a latin "fagus sylvatica", azaz bükk vagy bükkfából származó. A bükkfa a hagyományos nyersanyag a kaptafák készítéséhez, amelyből jópár darabot láthatunk.